Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ahmet Davut MİLASLI

RÜYADA GÖRÜLEN ÖSYM SORULARI


Ahmet Davut MİLASLI
13 Nisan 2015 Pazartesi 23:00

Yıl 2010 Haziran ayı… ÖSYM’nin yaptığı üniversite sınavlarına bir haftadan az bir süre var. Sabahattin dershaneden döner dönmez büyük bir heyecan ve sevinçle babasının yanına gitti ve: “Baba sana müjde. İnşallah başaracağım bu sınavı” dedi. Babası ondan daha fazla heyecanlandı. “Ne oldu ki, oğlum? Söyle de çatlatma insanı” dedi.

Sabahattin sevinç içinde duyduklarını anlattı; dedi ki: Baba, hocamız Hz. Peygamber’i rüyasında görmüş. Peygamber ona 20 tane matematik sorusunu göstermiş ve: “Bunları şakirtlere ver. Bu sorular üniversite sınavında çıkacaktır” buyurmuştur. Hocamız “Bunları yaparsanız size tıp veya hukuk gelebilir” dedi. Bu soruların çıkacağı kesin gibi bir şey baba…

Sabahattin 20 tane matematik sorusunun çözümünü yapıp öyle sınava girdi. Sınav başladığında kalbi “küt… Küt” atıyor, tereddütle karışık bir sevinç onu sık sık terletiyordu. İlk olarak matematik sorularını çözmeye başladığında, bir de ne görsün; gösterilen tüm sorular olduğu gibi soru kitapçığında yer alıyor. Sabahattin biraz heyecan biraz da keyif ve endişeyle karışık bir şeklide soruları çözüp sınavdan çıktı.

Sınavdan çıkar çıkmaz, olup bitenleri sakin bir kafayla yorumlamak üzere bir ağacın altında oturdu ve düşünmeye başladı. Önce kendi kendine, “Bu nasıl olabilir?” diye soru sordu. “Acaba gerçekten de Peygamberimiz mi bu soruları verdi?” Yoksa sorular bir yerlerden çalındı mı?” Daha bunlar gibi pek çok soru sordu kendine. Sonunda kafasındaki sorulara bir cevap bulmuştu: “Demek ki, biz öyle bir hizmetin içindeyiz ki, hocamız rüyasında Hz. Peygamber ile görüşebiliyor. Bu muhteşem bir şey” dedi. Bulduğu cevap onun endişelerini kısmen de olsa gidermişti. Sonuçlar ÖSYM tarafından ilan edilince Sabahattin, ilk 2000 kişi arasına girerek istediği fakülteye yerleşebilmişti.

Taktik böyle sürüp gidiyordu. Soruları çalanlar, tüm soruları değil, kazandırmak istedikleri öğrencilere 10’ar ve 20’şer soru vererek kazanmalarını sağlıyorlardı. Bütün soruları bir defada öğrencilere vermektense bu daha akıllıca bir yoldu. Çünkü KPSS’de olduğu gibi, tüm sorulara cevap verenler çabuk deşifre oldular. Hatta eğer KPSS sınavında tüm soruları cevaplayan 300 kişilik bir skandal olmasaydı ÖSYM sorularının çalındığını kimse fark edemezdi.

Soruların bir kısmını öğrencilere veren korsanlar, bir taraftan dershanelerinden mezun olan öğrencileri ilk sıralara yerleştirirken aynı zamanda yerleşen öğrencileri kendilerine tam bağımlı hale getiriyorlardı. Düşünün: öğrencileri koruyup kollayan bir peygamberi rüyasında gören bir hocanın emrine girmek ve ona bağlılık göstermek ne kadar lezzetli ve saadetli olur.

Eminin şimdi ÖSYM’deki sınav yolsuzluklarıyla birlikte kopya ile istedikleri bölümlere yerleşen bütün Sabahattin’ler, derin bir vicdan azabı içindedirler. Belki işe girdiler veya girmek üzeredirler. Ama ne olursa olsun böyle bir yolla sınav kazanmak dünyanın hiçbir sisteminde ahlakî kabul edilemez.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com