Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Sakine ÇOĞALAN

HERŞEYE RAĞMEN MISIR’A GİDİLİR - II


Sakine ÇOĞALAN
11 Eylül 2015 Cuma 17:22

ABİDİN SARAYI

         1801 yılında Fransa’dan Osmanlıya geçen Kahire Valiliğine, 1805 yılında Osmanlı Padişahı tarafından, Kavalalı Mehmet Ali Paşa atanır.  Kavalalı’ nın Osmanlı ya başkaldırısı ve ardından Çukurova sınırlarına kadar toprak kazanımı sonrasında bağımsızlık ilanı gelir. Bugünkü modern manada Mısır’ın temeli de o günlerde atılmış olur.

         Kavalalı’nın bağımsızlık ilanı sonrasında yaptırdığı bu kraliyet sarayı Kahire merkezinde görülmesi gereken yerlerden biri. Paşa, hanedanlığının bir nevi tescili için kendi adına yaptırdığı bu sarayın mimarisinde, abartıya kaçmayan ölçü ve göze hoş gelen bir estetik yaklaşımı esas almış. Sınırlarını genişleten ve Osmanlıya kafa tutacak kadar kendini güçlü gören bir Padişah’tan, daha ihtişamlı bir Saray yaptırması beklenirken, Paşa böyle bir tercihte bulunmamış. Dönemine ve geniş imkanlara rağmen çok mütevazı davranmış. Bu da Kavalalı’nın, dönemindeki ihtişamlı mimari trendlere karşın bundan mümkün olduğunca uzak durduğunu göstermekte. 

 YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com