Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ahmet Doğan

Her İktidar Öldürür


Ahmet Doğan
13 Ocak 2016 Çarşamba 21:51

Okumadan yazı yazmanın ne kadar zor olduğunu sanırım kalemi eline alanlar ok iyi bilirler. Zülfü Livaneli’nin “SERENAD” kitabına başladım ve bir haftada bitti. Öyle akıcı bir üslup, ve sade bir dil kullanılmış ki kitapta, elinizden bırakamıyorsunuz adeta.

Her zaman yaptığım gibi, okuduğum kitaplardan önemli ve ilgimi çeken yerleri not ederim. “SERENAD” da ilgimi en çok çeken yer, Maya Duran ve Profesör Maximillian Wagner arasındaki bir konuşmaydı.

Konuşma faslına geçmeden önce, kitap hakkında biraz bilgi vermekte fayda olacağını görüyorum.

Her şey, 2001 yılının şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (37), ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximillian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlıyor. 1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan 60 yıllık dokunaklı bir aşk hikayesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin bir takım sırları da öğrenir.

Beni etkileyen kısım, Profesör Max’in Maya’ya Hitler’den neden kaçtıklarını ve İstanbul’da karşılaştığı olayları anlattığı bölüm;

“Her iktidar öldürür mü?” diye sordu Maya.

“Evet! İktidar zulüm demektir. Hele denetlenemeyen iktidar.”

“Peki, iyi insanlar iktidara gelirse?”

“Öyle bir şey olmaz!”

“Neden?”

Acı bir gülümsemeyle açıkladı Max:

“İyi insanlar iktidara gelmez, gelse bile iktidar onu bozar, zalim yapar.”

Güldüm.

“Kusura bakmayın ama profesör, sizin aklınız Hitler’e takılı kalmış. Her iktidar öldürür ne demek. Şimdi ben, saçma bir şey ama, iktidara gelirsem öldürür müyüm sizce. ”

Omuzlarımdan tutu, gözlerimin içine baktı.

“Evet!” dedi. “Siz bile öldürürsünüz. Çünkü iktidar olmanın başka yolu yok. Eskiden daha açık yapılıyordu, şimdi daha gizli.”

Ellerini çekip daha yumuşak bir sesle devam etti.

“Dolaylı olarak öldürürsünüz, ölümlere neden olursunuz, ama bir şekilde, iktidarınızın sürekliliği öldürmenize bağlı olur. Belki şu anda böyle bir şey yapamayacak bir yapıdasınızdır. Ama iktidar yolu zorlu bir yoldur. Uzun bir yoldur, insanı dönüştüren bir yoldur. Ancak iktidara hazır hale geldiğinizde, gerektiği kadar değiştiğinizde, bu yolu tamamlayabilirsiniz.”

Bir an içimden “Belki de haklı!” diye düşündüm.

“Size” dedi profesör, “Şehzade Selim’le kardeşi Korkut’un hikayesini anlatayım. Bu iki şehzade Bursa’da yaşıyorlardı. Babaları ölünce içlerinden birisi imparator olacaktı. Başa geçenin erkek kardeşlerini öldürtme geleneği olduğu için birinin padişah olması, ötekinin katledilmesi anlamına gelecekti. Kimin tahta geçeceğini ise bilemiyorlardı. Bunun için birbirlerine yemin ettiler. Hangisi başa geçerse ötekinin canını bağışlayacaktı. Sonunda o gün geldi ve Selim padişah oldu.”

“Korkut’a ne oldu peki?”

“Ne olacak, öldürüldü. Bu işin sözle, iyi niyetle falan alakası yok. İktidarları ancak sıkı bir denetim dizginleyebilir. Yoksa peygamberleri iktidar yapsan, onlar da öldürürler.”

“Bu durumda” dedim. “Asıl fark yaratan iktidar değil, muhalefet olmalı.”

Öğrencisinden memnun bir hoca gibi, gülümseyerek “Elbette” anlamında başını salladı.

Bu parçayı okuduktan sonra ülkemizi, çevre ülkeleri, Ortadoğu’yu, Afrika’yı, dünyayı düşünün. Hem iktidarları hem de muhalefetleri gözden geçirin. Esad, Saddam Hüseyin, Hüsnü Mübarek, Sisi, Kaddafi gibi iktidarları düşünün. İsrail iktidarını düşünün. Türkiye iktidarını düşünün..

 

Ne kadar doğru noktalara değindiğini göreceksiniz.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com