Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İsmail Şahinalp

FEODALİZM'DEN KAPİTALİZM'E GEÇİŞ


İsmail Şahinalp
10 Eylül 2016 Cumartesi 07:38

Ne olduysa "Feyzo"un şehirle tanışmasından sonra oldu! Feodalizm çöktü ancak bu sefer şehre taşındı; ağalar da a'kıllandı; şalvar ve foter yerine takim elbise giyip kıravat taktılar; şeyherle barışıp holdingler kurdular; politikaya girip sanayi ile tanıştılar; eskiden tarlalarında çalışıyordum şimdiyse fabrikalarında. Camiler inşa edip isimlerini taktılar; artık aynı safta namaz kılıyor; hacca gidip Şeytanı hep birlikte taşlıyorduk.. Bundan sonra kapılarına gidip borç dilenmiyecektim; sağolsun bana kredi kartı vermişlerdi. Başlık parası için öküzümü satmayacaktım; kredi çekip yıllarca öküz gibi çalışacaktım.


Canım sıkıldıkça çoğaldığım için artık fabrikalar yetmiyordu. Vasıflı; Üniversite mezunu, sabıkalı olmayan; dişleri sağlam elemanlar (özellikle bayan) seçiyorlardı. Artık boşta geziyordum; kuru ekmekle de olsa barınabilecek bir evim de yoktu. Çünkü onlar ayaklarımızın altındaki kuru toprağa bile göz dikip emlak sektörüne de el atmış metrekaresine milyar değer biçiyorlardı.


Köfte satayım derken ona da el atıp marka yaptılar; AVM'lerde ve heryerde onların köftesi tercih ediliyordu.. Dilenemiyordum çünkü o da mafyalarının elindeydi; her köşede onlara çalışan dilenciler vardı. Tuvalet temizlerim dedim onu da onlara kaptırmıştım.. 25 kuruşa içilen bir suyu 1 Liradan işeten bereketli bir sektörü çoktan kaçırmıştım. Hiçbir iş yoktu ki ihaleye verilmesin ve hiçbir tanıdığım yoktu ki beni kayırsın. İnşaatlara baktım herşey teknik cihazlarla ve parası olanların bu işe yatırım yaptığını gördüm; yani "insangücüne" artık ihtiyaç kalmamıştı; köyüme döneyim eskisi gibi tarlada çalışayım dedim; heyhat her tarafa çiflik kurulmuş ve bağevleri için parsellenmişti. Kalan tarlalarda ise tarım araçlarıyla iş gördükleri için yapabileceğim bir şey kalmamıştı. Ensemi kaşıyıp daha önce isyan ettiğim ağamın kapısına gittim; belki atına bakar ya da kendisine korumalık yaparım diye; subhanallah! bir de ne göreyim; son model bir Mercedes ve üniformalı özel güvenlik.. + her tarafta güvenlik kameraları.. Artık ağamın ahırı da yoktu ki orada çalışayım; çünkü süt ürünleri ve etler dışarıdan geliyordu.

Maddi sebeplerden umudumu kesip belli bir süre inzivaya çekilmek üzere mağaralara yöneldim; iki kişi kolumdam tutup patronlarına götürdüler! "Kimsin hangi mafyanın adamısın; buralarda ne işin var?!" dediler. Meğer mağaralar otantik eğlence mekanlarına dönmüş ve oralara gidip eğlenmek için ense kalınlığı gerekiyormuş. Yakamı zor kurtarıp şehre damladım; biraz Kur'an'ı Kerim okumuşluğum var çocuklara öğretir belki karnımı doyurayım derken yolda karşılaştığım ve dertleştiğim biri caydırdı; meğerse artık bilgisayar; tablet ve telefonlara program indirip ordan öğreniyorlarmış.. Birgün tuvaletteyken aklıma gelen parlak bir fikir üzerine soluğu mezarlıkta aldım "Ölülerinize Yasin Okunur" diye ne kadar bağırdıysam ziyaretçilerden bir teklif gelmedi çünkü artık o da MP3'lerden okutuluyor ve dinletiliyordu..

başımı avuçlarımın arasına alıp öylece çöktüm yerimde! İçimden ölülere imreniyor ve ne kadar şanslı olduklarını haykırmak istiyordum.. Mütevazi bir kabrin başına geçip onunla konuşmayı denedim..

ve ona şunları söyledim; "sevgili hemşehrim; siz gittikten sonra dünyanın tadı tuzu kalmadı; tuzumuzu rafine edip ekmeğimizi bozdular! Sizler çok şanslıydınız; karın tokluğuna da olsa ekmek bulup topraktan evinizde barınabiliyordunuz; sizden sonra insangücüne dayalı tüm alanlar teknik aletlerle doldu. Koyunlar ve inekler dahi bu aletlerle sağılıyor. Bastığımız topraklar altın fiyatına yükseldi; kiracılar bile dolaylı olarak ev sahibine çalışıyorlar. Sevgili hemşehrim; bu da yetmezmiş gibi senden sonra her tarafta savaşlar çıkıp yurdumuzda rahat dolaşamaz bir hale geldik..

Komşu ülkelerimiz yuvası su basmış karıncalar misali dünyanın her tarafına dağıldılar...

Üniversite mezunlarımız boşta geziyor ağzıyla kuş tutsa bile bir yerlere gelemiyorlardı.. çünkü Dinden ve İmandan bahseden bir gurup sarmaşık gibi heryeri işgal ederek soruları çalıp kendi elemanlarını yerleştirmişti.. hemşehrim; sen gittikten sonra "at izi it izine karıştı".. senin kafanı fazla şişirmeden izin almak istiyorum. . Derdim büyük yaram derindir.. daha sonra yine gelir dertleşiriz.. ha bu arada senden sonra bizden bir lider beliriverdi; vaktinde o da çok ezilmiş ve zülme maruz kalmıştı; bugün hangi güzel işlere kalkışsa ağaların işine gelmediği için önüne büyük engeller çıkarıyorlar. Tek umudumuz o dur dostum; yoksa ağalar bırakın köleliği; kölelere ihtiyacı kalmadıklarından dolayı bizi gözden çıkarmışlar. Onlar için bu gezegende ağırlık yapıyor ve görüntü kirliliğinden başka bir şey değiliz..


Ayrılmadan..

inan ruhuna fatiha okumaktan utanıyorum; çünkü farihayı hak edenler bizleriz.. ve'selam 3âleykõm ve'rehmetõllah. Kendine çok iyi bak. Mevsim arasındayız üşütmeyesin..


YORUMLAR
  • yorum2017-01-07 10:44:49şahin

    Kaleminize sağlık Türkiyedeki sistemin adı konmamış kapitalizmdir,

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com