Şanlıurfa özel metrolife hastanesi

İmtihanın Büyüğü Nedir?

29 Aralık 2016 Perşembe 15:38

Hayat bir nehir gibidir. Sürekli bir akıntı içinde sürükleniriz. Her an önümüze taşlar, kayalar ve uçurumlar çıkar bizi sarsar. Ancak yapılacak olan bunlara karşı bakış açımız ve dayanma gücümüzdür.

Allah bize bu canımızı, malı, mülkü, çocuk, eş, evler, araba, makamları emaneten vermiş ve bizden müspet olarak kullanmamızı istiyor. Emanetinde istediği gibi tasarrufta bulunabilir. Bizim ücretimizi de peşinen vermiştir.

Bela ve musibetler maddi ve manevidir.  Bu bela ve musibetlere karşı üç çeşit sabır gösterilebilir;    

1. Günahlardan korunmaya karşı sabır

2. Müsibet ve belalara karşı sabır 

3.İbadetler için sabırdır.

Bu durumlarla karşılaşınca yapılacak en güzel şey tam bir sabırdır.

Allah her daim bizi bir imtihan sürecinden geçirmekte ve bize bu imtihanlarla fırsatlar vermektedir. Aslında sebeplere takılma yerine bu fırsatları değerlendirmek daha kıymetli olsa gerek. Allah ayetlerinde sürekli bize imtihan olacağımızı bu imtihanın her türlü olabileceğini, mallarla, çocuklarla, eşlerle ve farklı şekiller de olabileceğini söylemektedir.

İmtihanların en büyüğü sanıyorum imana gelen zarardır diğerleri sadece bu dünyamızda bizim 60-80 yılımızı etkilerken manevi-imani imtihanlar sonsuz bir ömrümüzü etkilemektedir. Biliyorum bu sözleri yazmak ile yaşamak arasında çok fark var özellikle insan bir imtihanı yaşarken ne kadar bilse de uyulama her zaman daha zor olmaktadır.

Allah her daim bize sabır versin ve bize dayanma kuvveti versin.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.