Şanlıurfa özel metrolife hastanesi

MEMLEKETİMİN SICAK RAMAZANI

9 Temmuz 2014 Çarşamba 14:48

Bu ayda oruçlu olan bir insan sadece midesini dizginleyerek değil, tüm azaları ile oruç tutmalıdır. Çünkü asıl amaç aç kalmak değil aç kalanın halinden anlamaktır. Yok olanın ve kimlerin neler için nefsini nasıl tuttuğunu ve rızkı verenin sadece Allah olduğunu hatırlatmaktır.

Sofra’nın başına oturduğumuzda  iftara dakikalar kala neden elimizi çeşit çeşit nimetlere uzatamadığımızı o birkaç dakika beklemeyi hangi gücün bizi tuttuğunu düşünmemizi ve sadece mülk sahibinin Allah olduğunu hatırlamamızı sağlamaktır.

Durum bu kadar naifken teferruat bu kadar zarifken Peygamberler şehrinde bu işin tadı sevabı bambaşka…

Burası Urfa…

Sofrasıyla ikramıyla misafir severlikle dostlukla aileye verilen kıymetle Urfa’da ramazan yaşanmaya değer.

Hava  sıcaklığının enerji kaybı verdiği memleketimizde sofralarımız,  iftar sonrası teravihler, gezilerle heyecan ve maneviyat dolu bir Ramazan Ayını daha yaşıyoruz.

 

Gündüz 50 dereceyi bulan sıcaklardan evlerinden ve iş yerlerinden zorunlu haller dışında dışarıya çıkamayanlar geceyi gezerek ve zorunlu işlerini yapmak için değerlendiriyor.

Şehrimizdeki sosyal aktivitelerin yapılacağı alanların yetersiz kalması yoğunluğu sadece birkaç noktaya veriyordu.

 

Ancak Şanlıurfa’nın Büyükşehir olması ve üç merkez ilçe belediyenin kurulması ile Büyükşehir ve üş ilçenin ramazan etkinliklerinin ayrı ayrı düzenlenmesi ile alternatif yerler ve programlar ortaya çıktı.

Büyük Şehir Belediye Başkanı  Rabia Meydanı ve Balıklıgöl Platosu ile

Eyübiye Belediyesi Halepli Bahçe Antik Ramazan Sokağı ve Eyüp Peygamber Makamı ile

Haliliye Belediyesi Turgut Özal Parkı Ramazan Çadırı, Rabia Meydanında iftar ve sahur ile

Karaköprü Belediyesi Mahmut Tuncer Parkındaki Ramazan Etkinlikleriyle

 Urfalılarla buluştu…

 

Rabia Meyda’nında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığının düzenlediği Ramazan etkinliklerinin Ramazan Ayı boyunca  maneviyata uygun bir şekilde icra edileceği açıklamasını yapan  Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç şehir merkezinde ve ilçelerdeki etkinliklere katılıp halkla iç içe olup sorunlarını dinleyip ramazan çoşkusunu birlikte yaşıyor.

 

Şanlıurfa Milletvekili ve Bakan Faruk Çelik’in Şanlıurfa’ya kazandırdığı ve ismini Belediye Meclis Üyelerinin verdiği Rabia Meydanı (Topçu Meydanı yanında) Ramazan etkinliklerinin büyük ilgi görüyor.

Rabia Meydanı aynı zamanda Şanlıurfa’nın tek cazibe merkezi Balıklıgöl’ün yükünü hafifletti. Eski ramazanları anımsatan çam sakızı çoban armağanı ikramlar daha bir güzellik kattı.

 

Pamuklu şeker, elma şekeri, meyan şerbeti, şark odasının yanında geniş meydanı ile dinlenme imkanı bulanlar özellikle tasavvuf etkinlikleri ile insanların ilgilsini çekiyor.

 

Bunun ötesinde Suriyeli mülteci kardeşlerimizinde iftarda sofrasında var olduğu ve meydandaki eğlencelerle bir nebze mutlu oldukları gözden kaçmıyor.

 

Ramazanın bereketi ve kardeşliği o kadar kendisini gösteriyor ki, kavurucu sıcakla yanan Urfada insanlar yemeğini, sofrasını, gönüllerini paylaşarak ramazanı  heyecanla yaşıyor.

Peygamberler şehrinde Ramazan başka yaşanıyor Bayram başka geliyor memleketimize…

                

 ‘’Ramazan ayında oruçlu bir kimseye iftar verenin

                  Günahları affolunur ve cehennemden azat edilir’’

                                                            (İmam’ı Rabbani)


YORUMLAR