Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Urfa'da Hukuk Fakültesi ne zaman açılacak?

Urfa'da Hukuk Fakültesi ne zaman açılacak?

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Üniversitede açılacak olan yeni fakülteler hakkında bilgi verirken Emlak fiyatlarında dikkat çekti. Ve Emlak fiyatları üniversitenin gelişmesi önündeki en büyük ongel olduğuna değindi.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2016 Cuma 10:01
Urfa'da Hukuk Fakültesi ne zaman açılacak?

Röportaj Ömer DODANLI

Üniversite Hastanesi’nin taşınması, mevcut polikliniklerin durumu, Hastane’nin yeri, rektörlüğün yeri, Osman Bey Kampusuna dair hedefleri hocaların Urfa’ya gelmeme nedenleri ve çözümleri konularında Harran Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın ile konuştuk. Dünya’nın en eski Üniversitesi olan Harran Üniversitesi’nin sorunları ve merak edilenleri anlatan Taşaltın, Üniversitenin geri kalmasının temel sorunlarının Urfa’nın kaymağını yiyen Urfa’nın mirasyedileri ve Urfa’ya sahip çıkmayan dışarıdaki iş adamlarının yanı sıra emlak ağalarının önemli rolü olduğunu kaydetti.
Röportajda Üniversitenin fiziki yapısına da değinen Taşaltın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in plan ve bütçede Üniversite’ye verdiği destekten de bahsetti.
İşte Harran Üniversitesi ile ilgili merak ettiğiniz o röportajımız;
-Sayın Rektörüm bir röportajınızda üniversitede bir enkaz devraldım demiştiniz nedir bu enkaz?
Bizim bahsetmek istediğimiz ve vurgulamak istediğimiz zihin enkazıydı. Burada zihin enkazı vardı ve memuriyetin teamüllerine göre hizmet yapılmıyordu. Biz geldiğimizde Üniversitede herkes kendine göre bir hizmet pozisyonu oluşturmuştu. Nedir bu pozisyon derseniz size şöyle ifade edebilirim. Benden önce burada görev yapan daire başkanları veya amirler kendilerine göre bir hizmet pozisyonu oluşturmuşlardı. Aslında doğrusu şahıslara göre pozisyon olmamalı memurun gerektiği teamüllere göre bir pozisyon oluşturulmalıydı. Ancak maalesef üniversitemizde böyle bir düşünce hâkimdi. Örnek olarak fakülte sekreterimiz geliyor sabah 08.00’de geliyor Akşam saat 5.00’e kadar fakültede nedir bunun görevi ne iş yapar, fakültenin bütün idari işlerin sorumluluğu bu kişidedir. Üniversitenin tüm fiziki sorumluluğu bu buna aittir. Duvar yıkılmış, lavabolar kırılmış, musluk kırılmış, su akıntıları oluşmuş,6 aydır burada bir musluk akıyor. Fakülte sekreterinin bundan haberi yokmuş umurunda değil. Fakültede olan bitenden haberi yok bu sekreterin. Neymiş kendisine göre bir görev belirmiş buna göre pozisyon oluşturmuş ve memurun gerektiği teamüllere göre hareket etmemiş bu arkadaş işte burada bahsettiğim mesele kişisel meselelerini memurun gerektiği yönetmeliğin önüne koymuş ve ona göre hizmet şeklini kendisi belirtmiş. İşte bizim zihinsel enkaz dediğimiz olay bu. Siz orada asli görevinizi yapmazsanız burada bir sıkıntı oluşur ve bizde bu sıkıntıları çözmek için memuriyet teamüllerini uyguladığımızda vay efendim rektör kıyım yapıyor. Siz üniversitede asli görevlerinizi yapmazsanız bizde yönetmelik neyi gerektiriyorsa onu yaparız. İşte biz bunu yapıyoruz. Ee yapınca da kıyametler kopuyor. Biz doğruları yapacağız yapmaya da devam edeceğiz. Üniversite yan gelip yatma yeri değildir. Üniversite bilimsel araştırmaların yapıldığı yerlerdir. Üniversiteyi ileriye taşımak istiyorsak öncelikle bu yanlışları düzeltmeden bir şeyleri yapmanız mümkün değildir. Biz işi ehline teslim etmeye çalışıyoruz. Böyle gelmiş böyle gitmez. Artık herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Üniversitemizi daha ileriye nasıl taşırız çalışmaları yapıyor ve bunun sorumluluğunu taşıyoruz. Artık ''sallabaşı al maaşı'' zihniyetini değiştirdik.
-Siz rektör olunca birçok daire başkanını değiştirdiniz ve eleştirildiniz Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Örneğin biz geldiğimizde burada yemekler iyi çıkmıyor diye birçok öğretim görevlimiz ve personelimiz polisevine giderek veya dışarıda yemek yemeye gidiyorlardı. Biz ilgili daire Başkanını görevden aldık ve bunun yerine çalışan birini getirdik ve aynı personel ve şirket elemanlarıyla yemeklerin kalitesi arttı ve dışarıya daha önce giden Öğretim görevlilerimiz ve personellerimiz artık burada yemek yemeye başladılar. Hatta dışarıdan bile üniversitemize gelen ve burada yemekler yiyenleri görüyoruz. Nedir buradaki sıkıntı işi ehline teslim ettik ve zihin değişikliğine gittik. Görevlendirdiğimiz arkadaş buradaki sorumluluğunu yerine getirince güzel hizmetler ve yemekler çıkmaya başladı. Biz burada Daire Başkanını değişmemiz yanlış mı oldu .Doğru mu oldu.Tabi ki doğru oldu.Burada asıl olan kişisel pozisyonlar değil memuriyetin gerektiği pozisyonları uygulamak işte yönetmelik ve teamüllere uyulduğunda hizmet kalitesi de o derece artar.Ancak önceki arkadaşlar ise kendine vazife olmayan pozisyonlarla hizmet etmeye kalkmışlar ve vazifelerinin dışına çıkmışlar.İşte biz bunun yanlış olduğunu gördük ve tespit ettik.Üniversiteyi zihinsel anlamda çalıştırmak ve ileriye taşımak için eksik gördüğümüz noktalara müdahale ediyoruz.Bazıları bunu görmezden gelerek haksız bir şekilde bizi eleştirmeye çalışıyoruz.Biz hizmet adına doğru bildiğimiz yolda devam etmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

-Üniversite Hastanesi mahkeme kararıyla hastaya tazminat ödemeyi hükmetmiş ancak ilgili daire başkanı bütçede para olmasına rağmen geç ödeme nedeniyle 30-40 Bin lira fazladan ödeme yapmış bu konuda neler söylemek istersiniz?
Evet, Maalesef bizden önce bir hastaya mahkeme kararıyla 350 Bin lira ödeme kararı çıkarmış.Ancak üniversitenin bütçesinde para olmasına rağmen ilgili daire başkanından ödeme yapılması talep edilmiş ancak daire başkanı burada ödeme yapmaya yanaşmayınca 3 gün sonra yeni yıla girilmesiyle birlikte burada üniversite 40 bin liradan fazla bir ödeme yapılmış ve daire başkanının keyfi uygulaması nedeniyle üniversite zarara uğratılmış.Bu şahıs ya art niyetli yada işi bilmiyor.Her iki durum da yanlıştır.İşi bilmiyorsa neden o göreve getirilmiş.Yok eğer işi biliyorsa bile bile üniversiteyi zarara uğratmış ise burada art niyet söz konusu tabi her iki durumda vahimdir.Biz bu arkadaşın yerine liyakatli birini getirmemiz doğru olmaz mı? Adamda kapasite yoksa ne yaparsınız? Tabi ki değiştirirsiniz. işte biz bunları değiştirerek başladık. Burada yaptıklarımızın neresinde yanlışlık var. Bilakis sorumluluğunu bilen personeli idari konularda ve başkanlıklara getirdik.Bunları yapmamızın amacı üniversitemizin kalite düzeyini artıracak adamlarla çalışmak ve yola devam etmekti.Üniversitemizi daha ileriye taşımamız için bu yapılanmaları yapmamız gerektiği için yaptık.

-Geldiğinizden bu yana neleri değiştirdiniz?
Bir kere yapısal değişikliklere gittik.Üniversitemizi tek çatı altında toplamak için tüm birimleri ve rektörlüğü Osman bey'e taşımak istiyoruz.Bu çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz.Üniversiteyi tek çatıda Osman bey’de topladığımızda tek merkezden idare ettiğimizde çok şeyler değişecek.Öncelikle bu dağınıklığı ortadan kaldırmamız gerek.Bunu sağlamaya çalışıyoruz.Bunu sağladığımız zaman plan ve projelerimizi rahatlıkla hayata geçireceğiz.Osman bey'i canlandırmak istiyoruz.Hastanemizi taşıyacağız.İnşallah güzel şeyler olacak.

-Mevcut Hastanenin yeri ne olacak?
Fakülte Hastanesinin yerini sağlık Bakanlığına devredeceğiz. İçerisindeki yataklar dâhil birçok malzeme ile birlikte devir işlemlerini yapacağız. Eyyübiye’deki 800 yataklı çocuk Hastanesinin bitimine kadar da çocuk hastanesi ek binası olarak vatandaşlara hizmet verecek.

-Mevcut poliklinikler ne olacak taşınacak mı?
Evet, Hastane taşınması ile birlikte mevcut polikliniklerin tamamı da Osman bey'e taşınacak. Sağlık hizmetlerini tek çatıda Osman bey'de vereceğiz.
-Hastanenin Osman bey'e taşınması ile birlikte şimdiden bazı hocaların istifa ettiği söyleniyor doğru mu?
İstifalar çok değil. Nakille gidenler var. Tabi hastanenin taşınması sebebiyle birlikte bazı hocaların döner sermayelerinde düşüş olacağı endişeleri var. Bu yanlış, Bakanımız Faruk Çelik bu konuda bütçeye bazı eklemeler yaparak bu konudaki endişeleri giderdi. Döner sermaye algısı yanlıştır. Hükümetimiz bu konuda geçen yıl hastaneler ne kadar hastaya hizmet etmişse bu konuda bütçe olarak daha fazla ödenek aktarılıyor bize. Döner sermayede bir azalma söz konusu olmayacak.

-Kaç hoca istifa etti?
İstifa edenlerin sayısı 8-10 civarındadır. öyle abartılacak gibi fazla bir istifa söz konusu değil.
-Şimdiki rektörlük yerini ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Biz mevcut rektörlüğün yerinde bir Dil merkezi kurmayı düşünüyoruz. Arapça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce merkezi yapmayı düşünüyoruz. Şuan ki planımız bu. Mesela Ortadoğu Araştırma enstitüsü gibi bir araştırma merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Buradaki sosyal ve ekonomi konuları dâhil tüm araştırmalar bu merkezde araştırılacak ve değerlendirilecek.
-Yeni fakülteler açılacak mı? Mesela Hukuk Fakültesi neden açılmıyor?
Hukuk Fakültesini açmak için öncelikle hoca bulmak gerek. Burada sıkıntılarımız var. Bunları çözdük mü açarız. Mesela biz Diş Fakültesi açtık. Tabi Urfa için en büyük problem hocalardır. Eğer bir hocayı Urfa'ya getirmek istiyorsan öncelikle hocaları cezp edecek şeyleri yapmanız gerek. Diş Fakültesini açarken hoca sıkıntısı yaşadık. Herkes haklı olarak ‘Hukuk Fakültesi ne zaman açılacak?’ diyor. Bizde ister istemez ‘hocan bulun’ açalım diyoruz. Vatandaş da, ‘Siz bulacaksınız’ diyor. Nasıl bulalım? Lojman sıkıntımız var. Urfa’da bir doktorun, bir Hukukçunun oturacağı ev kirası Bin 500 lira'dan az değil. Burada sorumluluk Urfalılara düşüyor.Emlak ağalarına düşüyor.Emlak ağaları ve arsa sahipleri konut fiyatlarını ne zaman standart hale getirse ve karlarından feragat ederek Urfa'yı düşünseler işte o zaman bunların hepsi gerçekleşir. Önce bunları sorgulamak lazım. Eğer sen buraya gelen bir kişiye Bin 500 Liraya ev veriyorsan onların buraya gelmesine de engel oluyorsun demektir. Kaliteli hoca'yı getirmek için herkesin elini taşın altına koyması gerek. Başta emlak ağaları elini taşın altına koysun konut fiyatlarını standart hale getirsinler biraz kazançlarından feragat etsinler işte o zaman lojman sorunu kalmaz ve hocalar da Urfa'ya gelmek için can atar.Ama bunlar sağlanmadığı taktirde biz hoca eksiklikleri nedeniyle bölüm ve fakülteler açamayız.Öncelikle Dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesini tekrar bilimsel araştırmalarla gündeme taşımak istiyorsak başta sorumluluklarımızı yapmamız gerek. İş Adamları 10 tane hocaya lojman sağlasa ve barınma sorunlarını giderse işte o zaman hukuk fakültesi açılır. Hukuk fakültesi açılırsa eğitimde ileriye gidilir. Bu da Urfa'ya katkı sağlar. Tüm mesele lojman sorununu haletmektir. Bu yapılırsa gerisi kolaydır. Üniversitenin gelişmemesinin en büyük sorunu arsa fiyatlarını elinde tutanlar ve ''Emlak Ağalarıdır''
-Harran Üniversitesi olarak hedefleriniz nedir?
Öncelikle Osman bey’e taşınmak ve mevcut Osman bey’deki imar kısmını çözmek, lojman kısmını hal edip Harran Üniversitesini cazip hale getirmektir. Bunun yanında Hastaneyi canlı tutabilmek için de orada bir sosyal yaşam ortamı oluşturmak ve buraları cazip hale getirmek için çalışmak ve Öğrencilerimizin eğitim kalitesini de yükseltmeyi arzuluyoruz.
-Urfa'daki iş Adamlarına ve Urfalılara nasıl bir çağrınız var?
Ben dışarıdaki Urfalılara şöyle seslenmek istiyorum. Ey Urfa'nın mirasını yiyen Mirasyediler! Gelin Urfa'ya yatırım yapalım. Artık sıra sizde bu topraklara yatırım yapın. Buraların kalkınabilmesi için sizin yatırım yapmanız lazım. Üniversitenin geri kalmışlığında herkesin bir suçu vardır. Burayı hep birlikte kalkındırmaya davet ediyorum. Şahsım için değil Şanlıurfa'nın ve Üniversitemizin geleceği için yatırım yapmaya davet ediyorum. Artık zenginlerin yatırım yapma zamanı gelmiş ve geçmiştir. En basiti ucuz konut projelerini hayata geçirin belki az kazanacaksınız amma geleceğimiz olan çocuklarımıza yatırım yapacaksınız. Harran Üniversitesi'nin lojman sorunundan dolayı hocaların tercih etmemesinin en büyük vebali siz zengin iş adamlarının boynunadır. Üniversite kötü gidiyorsa herkesin payı vardır. Burada sorumluluk almanızı istiyorum.
-Öncelikle bize zaman ayırdığınız için size teşekkür ediyorum.
Ben de sizin şahsınızda Urfa Şafak gazetesi ailesine teşekkür ediyor. Yayın politikanızda doğruları yazma konusunda başarılar diliyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com