Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Turizmciler 2016’dan umduğunu bulamadı

Turizmciler 2016’dan umduğunu bulamadı

Bölge ve ülke ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan turizm sektörü bu sene umduğunu bulamadı. Kaliru Turizm Sahibi Rahime Yaşar, beklentilerin çok altında bir yıl geçirdiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2016 Salı 14:45
Turizmciler 2016’dan umduğunu bulamadı


ŞANLIURFA – Bölge ve ülke ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan turizm sektörü bu sene umduğunu bulamadı. Kaliru Turizm Sahibi Rahime Yaşar, beklentilerin çok altında bir yıl geçirdiklerini söyledi.

2016 yılında geçen senelere göre turist sayısında önemli kayıplar yaşandı. Müzeler kenti olma yolunda büyük adımlar atılan ve daha fazla turist alabilmek için birçok çalışmalar yapılan Şanlıurfa’da yerli ve yabancı turist sayısı 2004 yılından 2013 yılına kadar neredeyse istikrarlı bir artış gösterirken, 2016 adeta kayıp yılı oldu. 2014 yılında 806 bin yerli ve yabancı turist alan Şanlıurfa 2015 yılında 677 bin turiste ev sahipliği yaptı.2016 yılının ilk 11 ayında ise Şanlıurfa sadece 618 bin turist alabildi.Kentin daha fazla turist alabilmesi adına 2004 yılından bu yana yapılan çalışmalar turist sayısında daha eski yıllara göre büyük bir artış yaşanmasın sağlarken, Şanlıurfa’nın çevresindeki savaş ve terör olayları turizmi oldukça olumsuz etkiledi.

İnşallah 2016 gibi bir yılı bir daha yaşamayız

Turist sayısındaki azalış ve 2016 yılını Kaliru Turizm Sahibi ve Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Rahime Yaşar Ruha Ajans’a değerlendirdi.Yaşar, 2016 yılının Şanlıurfa’da turizm sektörü için olumsuz olarak geçtiğini söyledi.Beklentilerin çok altında bir yıl geçirdiklerini ifade eden Rahime Yaşar,”15 Temmuz darbesinden sonra zaten Türkiye genelinde bir kaos ortamı hakimdi. Bu durumda hem yurt içi hem de yurt dışı pazarını etkiledi. Geçen ay açıklanan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin raporuna göre geçen yıllara oranlara 2016’nın ciddi bir düşüş oranıyla kapatmış bulunuyoruz. İnşallah 2016 gibi bir yılı bir daha yaşamayız. Bölgemiz son 3 yıldır terör ve Suriye olayları nedeniyle sıkıntı süreçler geçirdi.Tek temennimiz 2017’nin tüm bu sıkıntıların son bulacağı bir yıl olur ve biz yine eskisi gibi burada misafirlerimizi ağırlarız.2017 yılı Ocak ayının sonunda EMITT turizm fuarı var.Yine Şanlıurfa olarak valiliğimizle,belediyelerimiz ve Kalkınma Ajansıyla birlikte standımızda yer alacağız.Burada şehrimizi tanıtacağız” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com