Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Peygamberler şehri dedik ya! Hz. Davut'da Urfalı yaptılar- Hz Davut'un kabri nerede?

Peygamberler şehri dedik ya! Hz. Davut'da Urfalı yaptılar- Hz Davut'un kabri nerede?

Şanlıurfa'nın peygamberler şehri olarak anılması urfalıları coşturdu. neredeyse tüm peygamberlerin Şanlıurfa ile bağlantısı olduğunu kanıtlama çabasındayız. en son Hz. Davut'u da urfalı yaptık. Bakın, Hz. davut'un kabri neredeymiş? Hz Davut'un mabedi urfa'da olduğunu iddia etti. Hz. Davut'un kabri nerede? işte detaylar...

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2016 Cuma 11:32
Peygamberler şehri dedik ya! Hz. Davut'da Urfalı yaptılar- Hz Davut'un kabri nerede?

 Şanlıurfa'nın peygamberler şehri olarak anılması urfalıları coşturdu. neredeyse tüm peygamberlerin Şanlıurfa ile bağlantısı olduğunu kanıtlama çabasındayız. en son Hz. Davut'u da urfalı yaptık. Bakın, Hz. davut'un kabri neredeymiş? Hz Davut'un mabedi urfada olduğunu iddia etti. işte detaylar...

Gazeteci ve Yazar Bilal Bebe,  verdiği bir röportajda Hz. Davut’un mabedinin Şanlıurfa’da olduğunu iddia ederek kanıt olarak, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesini gösterdi. Bebe, mabedin yerinin şuan ki Kızılkoyun mağaralarının olduğu bölgede olduğunu söyledi.

BU BİZİ ÇOK ŞAŞIRTTI
Hz. Davut’un mabedinin Şanlıurfa’da olduğunu ve bunun yerini bildiğinizi söylüyorsunuz. Bu iddianızı neye dayandırıyorsunuz?
Evvela Şanlıurfa Olay Gazetesi’ne bana bu fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum. Yaklaşık üç yıldır sürdürdüğüm bir çalışmam var. Şanlıurfa’nın tarihi enstrümanlarını bugünkü haliyle kıyaslayıp durumlarının ne olduğunu fotoğraflayıp çalışma yapıyordum. Bu çalışma esnasında eski fotoğrafları yayınlayan dergi ve çeşitli yayın organları vardı. Bu organları incelerken çok ilginçtir hemen karşıma Şanlıurfa’nın peygamberler şehri kimliği yeterince açıklanmıyor. Kimin nerede olduğu nerede yaşadığı üzerinde pek durulmuyor. Ve detaylı anlatılmıyor ve sanki gizleniyormuş izlenimi veriliyor. Tabi benim için bu biraz da tesadüf oldu. “Hz. Davut’un mabedinin nerede” diye özellikle araştırmadık ama rast geldik. Bu rastlantı sonucu gördük ki bu mabedin Şanlıurfa’da olduğu belgesiyle karşımıza çıktı. Bu da bizi çok şaşırttı.

SEYAHATNAME ADILI KİTABINDA RASTLAYABİLİRSİNİZ
Hz. Davut’un mabedinin Şanlıurfa’da olduğuna dair somut olarak ne gibi delilleriniz var?
Ünlü Türk gezgini 1600’lü yıllarında Şanlıurfa’da Kızılkoyun bölgesinde Hz. Davut’un mabedinin olduğunu belirtiyor. Buna Seyahatname adılı kitabında rastlayabilirsiniz. Ki bu da birinci dereceden kanıt sayılabilir. İkinci derece kanıt da Şanlıurfa’nın Mezopotamya’nın başkenti oluşudur. Biz coğrafik yapıyı düşünürsek günümüzde çok uzak gelebilir. O dönem öyle değildi. Biliyorsunuz dünyanın yer kabuğu sürekli yer değiştirmektedir. Bu da bir yerde bizim için kanıt sayılır. Bediuzaman aile mezarlığından başlayıp şu anda otel yapılan yere kadar olan mağaraların tamamında Hz. Davut’un mağaralarının olduğunu gün yüzüne çıkardılar. Daha önceki siyasi iradeler bu alana ev yapma izni verdiler. Bu evler de Hz. Davut’un mabedinin olduğu yere yapıldı. Ben iddia ediyorum; yeniden bir arkeolojik kazı yapılırsa bu mutlaka ortaya çıkacaktır. Hz. Davut’un müzikle uğraştığını tarih söylüyor. Belki onun müzik aletlerinden birine rast geliriz. Şanlıurfa’da 5-10 yıl yaşadığı mutlaktır.

BİZZAT EVLİYA ÇELEBİ’NİN KENDİ İFADESİDİR
Siz araştırmacı bir yazar olarak Hz. Davut’un mabedinin olduğunu iddia ettiğiniz Kızılkoyun mağaralarında çalışma yaptınız mı?
Evet ben kendim de Kızılkoyun bölgesine gidip araştırmalar yaptım. Hz. Davut’un Kenan bölgesinde doğduğu söyleniyor. Biliyorsunuz yahuda kabilesinin yasansın sekizinci oğludur. Hz. Davut’un o mağaralarda olduğuna kanaat getirdim. Tekrar ediyorum 1600’lü yıllarda ünlü gezgin, ‘Şanlıurfa’da Hz. Davut’un mabedine rast geldim’ diyor. Bizzat Evliya Çelebi’nin kendi ifadesidir.

EN AZINDAN BİR TABELA YERLEŞTİRMELİDİR
Hz. Davut’un mabedinin olduğunu iddia ettiğiniz Kızılkoyun bölgesinde tanıtım ve bakım anlamında yeterince çalışma yapıldı mı?
Günümüz belediye başkanları, merkeze mi bağlı Eyübiye’ye mi onu da bilmiyorum. Bağlı bulunan belediye hangisi ise, bence orayı ciddi anlamda ele almalı en azından bir tabela yerleştirmelidir. Hz. Davut’un mabedinin burada olduğunu belirtsinler. Eğer araştırmacılar varsa ben bu tartışmayı açıyorum. Buyursunlar gelsinler. Araştırsınlar ben böyle bir iddia içerisindeyim. Balıklı gölü bile biz tam olarak tarif edemiyoruz. Bütün göller zaten balıklıdır. Orasının adı Halil u Rahman gölüdür.

YETKİLİLERDEN BURAYA İLGİ GÖSTERMELERİ İÇİN YALVARIYORUM
Kaderine terk edilen Kızılkoyun bölgesi tinercilerin yuvası haline gelmiş durumda. Siz böyle önemli bir iddiayı ortaya atan biri olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben araştırmacı yazar kimliğimle beraber bir Şanlıurfalı olarak, yetkililerden buraya ilgi göstermeleri için yalvarıyor, rica ediyorum. İnanın bunları söylerken duygu yüklüyüm, ağlamaklıyım. Şanlıurfa’da bir gelenek var. İşte ‘iki delikli taşın etrafında ne dolanıyorsunuz’ diyenler var. Bunlar bilmeden söylüyorlar. Urfa’mıza sahip çıkalım sağımızda solumuzda deniz yok. Bazıları çıkıp efendim orası Hz. İbrahim’in makamı olmayabilir diyor. Hayır efendim orası Halil u Rahmandır. Oradaki kanıt ve belgeler onu gösteriyor. Kızılkoyun gerekli ışıklandırmalar yapılmalı 24 saat korunmalıdır. Birilerinden korkumuz mu var?. Urfa peygamberler şehridir ve bu mabedin burada olduğunu söyleyebilmeliyiz.
Şanlıurfa’da daha önce yapılan ve şu an bile hala kazıları devam eden mağaralar var. Bunlar hemen hepsi de söz konusu Kızılkoyun bölgesine yakın bölgelerde yer alıyor. Bunların da mabet ile ilgisi olabilir mi?
Mozikler şehir diyoruz. Zeusun güzellik hamamı çıktı orada. Medeniyetler şehir olan Urfa’mız var. Geçen bin yıllarda hep isotla mı uğraştık. Tarih bizimle başladı. 12 Bin yıl diyoruz. Mısır piramitlerinden bile daha önce kurulmuş bu memleket. Buna sahip çıkmıyoruz. Şuan araçların park ettiği alan haline gelen yer güzellik hamamının yeridir. Kazıda ortaya çıktı. Sonradan imha ettiler. Yok ettiler.

BU MEMLEKETE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR
Son olarak neler söylemek istersiniz.?

Bu memleket kimsenin babasını malı değildir. Bu memlekete sahip çıkmamız gerekiyor. Kızılkoyunun tanıtılması ve gerekli kazı çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bizim böyle yerleri kaderine terk etme gibi bir lüksümüz yok.

HZ DAVUT'UN KABRİ NEREDEDİR?
Dünya tarihçilerinin tasbitleri ve kabul gören inanışa göre Hazreti Davut’un kabri Mescid-i Aksa’nın güney batısında, kendi adıyla anılan Davut şehrindeki, Sion  tepesinin üzerinde bulunuyor.

Kaynak: olay

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com