Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Kemalettin Uğuzlu Kürt Türk kardeşliği için konuştu

Kemalettin Uğuzlu Kürt Türk kardeşliği için konuştu

Türk-Kürt kardeşliği üzerindeki araştırmaları olan, "Bin Yıllık Kardeşlik Tehlikede" adıyla yeni bir kitap yazan Kemalettin Uğuzlu Urfa Şafak Gaztesine verdiği röportajda, et ile tırnak olmuş ve Bin yıllık olan kardeşlik tehlikede diyor

Giriş Tarihi: 20 Şubat 2016 Cumartesi 22:35
Kemalettin Uğuzlu Kürt Türk kardeşliği için konuştu

Röportajda Bin yıllık kardeşliğe değinen Uğuzlu, çözüm sürecinin bitirilmesi ile birlikte 1500 yıllık İslam kardeşliğinin tehlikeye girdiğini birbirileriyle "et ile tırnak’’olan Kürt-Türk kardeşliğinin barışa, birliğe ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu, bu barışı ve birliği sağlayacak olan sorumluların bir an önce adım atmaları ile her iki tarafta bugünkü kaos ortamından birlikte atacakları adımlar ile çıkabileceğini yeniden barış Projesinin bir an evvel hayata geçirilmesinin öneminden bahsetti. Uğuzlu,Kur’an-ı Kerimin Hucurat süresindeki kardeşlikten bahseden ’Şüphesiz inananlar kardeştir ve araları bozulanları Sulh /Barış ile düzeltin’’ İlahi emir ve mesajının hayata geçirilmesi halinde barış ve kardeşliğin yeniden sağlanacağından umutlu olduğunu söyledi.

İşte Araştırmacı-Yazar Mehmet Kemalettin Uğuzlu ile yaptığımız o röportaj;

-KISACA KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

Bence Şanlıurfa ve Ülke çapında az çok biliniyoruz. Özetle şöyle kendimiz tanıtayım size gazetenizin okuyucularına; Ben ,Mehmet Kemal Uğuzlu, ,Şanlıurfa ve Türkiye ‘Kemalettin Hoca’ olarak tanınıyorum.1961 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Bucak nahiyesi Mızray köyünde doğdum. İlkokulu Hedro Köyünde, Orta ve Liseyi Şanlıurfa İmam –Hatip Lisesinde okudum. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okudum. Orta Okul 1.sınıftan beri hem yerel hem de Ülke bazında yazılar yazmaya başladım. Halen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı olarak çalışıyorum.

-DAHA ÖNCE YAYINLANDIĞINIZ ESERLERİNİZ VAR MI?

Evet, 1980 yılında Derbeder (şiir) daha sonra sırasıyla Özgürlük Adına (şiir),Siverek destanı (şiir),Bir başka dürbünle Kürt sorununa bakış (Araştırma-Fikir) şimdi de elinizde bulunan 5. kitabım olan 1000 yıllık Kardeşlik Tehlikede Araştırma, tahlil ve fikir kitabım yeni yayınlandı. Ve yayınlanmamış çok sayıda dosya; araştırma ve kitap çalışmaları hazırlıklarım bulunmaktadır.

-ŞU ANDA ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIĞINIZ BİR KONU VAR MI?

Evet, şu anda bitirilme aşamasına gelinmiş olan bir çalışmamız var.’’Barış hemen şimdi’’ Toplumsal, Sosyolojik reflekslerin devreye girmeleri üzerinde kardeşliğin devamı noktasında bir çalışmam devam ediyor. İnşallah bitirir bitirmez o çalışmamı kamuoyu ve okuyucularımla paylaşacağım.

-BİN YILLIK KARDEŞLİK DERKEN NEYİ KASTEDİYORSUNUZ VE AMACINIZ NEDİR?

Şüphesiz bu konularda çalışmalar ve çabalar vardır. Hepsine saygı duyuyorum. Ancak Ülkemiz ve İslam âleminin içersine girdiği bu amansız şiddet sarmalına karşı sessiz kalmamak ve bu yangını söndürmek adına tabiri caizse kendimce İtfaiyecilik yapmayı hedefledim. 1071’de başlayan Kürt ve Türk kardeşliği ağırlıkta ise de Türkiye açısından aslında 1500 yüzyıllık İslam kardeşliği tehlikesi gün geçtikçe artıyor.

Tamda bu noktada kardeşliğin 4 ana gurup ve başlığı altında tehlikelerini yaparak bunların içersinde her birinin kendi dairesi içerisinde ki önem ve ehemmiyetlerini arz etmeye çalıştım ve çözümün empati yapılarak ‘’İslam kardeşliği’’ ve diğer kardeşliklerin içinin doldurulmasıyla olacağını vurgulamaya çalıştım.

-SON BİR MESAJINIZ NEDİR?

Son mesaj değil ilk ve son mesajımız Hucurât Süresi’nin şu ayeti kerimesinin doğru anlaşılmasıdır. ‘’Şüphesiz inananlar kardeştir ve araları bozulanları Sulh /Barış ile düzeltin’’ İlahi emir ve mesajın ihya olunmasıdır.

Bu değerli zamanınızı bizlere ayırdığınız için Urfa Şafak gazetesi olarak size teşekkür ederim. Bende şahsınızda Urfa Şafak gazetesi ve çalışanlarına teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com