Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Kale Eteği Projesi vatandaşı mağdur ediyor

Kale Eteği Projesi vatandaşı mağdur ediyor

Şanlıurfa Kale eteği olarak bilinen Şanlıurfa kalesi çevresinin turizme kazandırılması çalışmaları bir türlü tamamlanmaması vatandaşları mağdur etmeye başladı.

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2016 Pazartesi 15:19
Kale Eteği Projesi vatandaşı mağdur ediyor


Eyyübiye ilçe sınırları içerisinden bulunan Gölbaşı mahallesi Kale eteğinde toplam 275 evin kamulaştırılması için çalışmalara 3 Şubat 2011 tarihinde başlanmıştı. İki yılda tamamlanması planlanan proje 2013 yılında 2 yıl ek süre alarak tamamlanması beklenen proje 2013 yılı Şubat sonuna kadar 253 adet tam ve 3 adet hisseli olmak üzere toplam 256 adet ev kamulaştırma yolu ile satın alındı. O günden sonra bir arpa boyu yol alamayan proje, Vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. evi istimlak edilen vatandaşlardan bazıları ise bedellerinin ödenmediğinden şikayetçi.

ÖZEL İDARE BAŞLATTI BÜYÜKŞEHİR DEVAM EDİYOR

Şanlıurfa turizmine katkı sağlaması ve Şanlıurfa'yı cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflenen Büyükşehir Belediyesi, Kale Eteği'nde gerekli istimlaklar tamamladıktan sonra bölgede rekreasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları başlatmıştı.
Kale eteği projesinin hem rekreasyon hem de çevre düzenlemesi anlamında Şanlıurfa turizmine çok büyük katkı sağlayacak bir proje olmasına rağmen bırakın tamamlanması hala istimla edilmeyen evler var!.

İSTİMLAK EDİLENLER ÖDEME ALAMIYORLAR
kale eteğinde oturan ve evleri istimlak edilen vatandaşlar da defalarca oraya giden ilgili bakanlar ve Büyükşehir Belediye Başkanı söz vermesine rağmen bir türlü paralarını alamadıklarından der yanıyorlar.
Bir kısım vatandaşa ödeme yapılıp evleri yıkıldı. ancak geriye kalanların paralarını ne zaman alacağı konusunda belirlenmiş bir takvim yok. Görüşüne baş vurduğunuz vatandaşlar bir an önce bu mağduriyetlerinin giderilmesi isterken çoğu evlerini ve dükkânlarını yıkılacak diye kiraya dahi vermediklerini ev sahibi oldukları halde evsiz kalıp mağdur olduklarını söylediler

PROJE TAMAMLANIRSA URFA’YA KATKISI BÜYÜK OLACAK
Birinci derece sit alanı üzerindeki tarihi yapıların ortaya çıkarılarak turizme kazandırılması durumunda Şanlıurfa ekonomisine büyük katkısı olması beklenen Kele eteği projesi ile mekânsal kalitenin arttırılması ile yeni iş sahalarının ve istihdam olanaklarının yaratılması hedeflenmekteydi.


CELALETTİN GÜVENÇ 80 KAYA MEZARLIKTAN BAHSETMİŞTİ

Şanlıurfa eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç geçmişte alanda yaptığı incelemelerden sonra açıklama yapmış: “müteahite yer teslimi yaptık. İnşallah alanda ortaya çıkarılan 80 kaya mezarla Şanlıurfa turizmine tarihi varlığına ve kültürel varlığına önemli bir katkı sunmuş olacağız. Gelen yerli ve yapancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum tekrar hayırlı olsun diyorum." demişti.

NİHAT ÇİFTÇİ DE ALANI İNCELEDİ

Şanlıurfa eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in 1 Kasım’da milletvekili seçilmesinden sonra Büyükşehir koltuğuna oturan Nihat Çiftçi de bu alanı gezerek Projenin detayı ve uygulama alanıyla ilgili yapılan yüzey temizliği çalışmalarının arkeolojik kazılarla sürdürülmekte olduğunu söyledi. "Önemli tarihi bir alan ve bu alanı turizme kazandırmak için ciddi bir kamulaştırma yapıldı. İnşallah 1-1,5 yıl içinde hem kazı, hem de rekreasyon çalışmalarıyla çevre düzenlenmesi tamamlanacak. Balıklıgöl, Kale eteği ve haleplibahçe havzalarını tarihi ve tuzim açışından birlikte düşünmek lazım. İnanıyorum ki Şanlıurfa her şeyin en güzeline layık, Balıklıgöl, Haleplibahçesi ve Kale Eteği ile Şanlıurfa'nın dünya mirası arasına girebilecek bir şehir olduğunu görebiliyoruz. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum" demişti.

Mahalle harabeye dönmüş durumda

bir türlü tamamlanamayan proje nedeniyle harabeye dönen mahallede madde bağımlıları mekanı haline gelmiş. bölgede yaşayan vatandaşlar bir an önce paralarını alarak kendilerine yeni bir hayat kurmaları için yetkilileri göreve çağırdılar.

www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com